Kvindeligaens suveræne tophold indkasserede lørdag sit første nederlag, da OB tog en sjælden sejr på 2-1 i Hjørring
Lørdag var en festdag i Odense Boldklub. Herrerne sikrede sig med 1-1 mod Hvidovre genoprykning til superligaen, og i Hjørring bidrog OBs kvinder til feststemningen med en 2-1 sejr over Gjensidige Kvindeligas førerhold Fortuna Hjørring.
Sejren var den første Odense-sejr over Fortuna siden 2019, og det var Fortunas første nederlag i denne sæson. I 19 kampe.
Det var ellers Fortuna, der fra starten dikterede spillet. Men stik mod spil og chancer kunne Ryan Childers gøre det til 0-1 efter ni minutter, da OB for første gang var på besøg i Fortunas felt.
Føringen holdt dog ikke længe. Ligatopscorer Joy Omewa kunne små otte minutter senere udligne, og senere havde samme Joy et skud på stolpen.

Fortuna fortsatte dominansen i 2. halvleg og havde chancer til sejren, men et frispark mod slutningen vendte op og ned på ting.
Meaghan Nally sendte frisparket ind i feltet. Her opstod et mindre klumpspil, og så kunne Zoe Hasenauer med et tørt venstrehug sende bolden i bold.
Resultatet betyder, at OB rykker op på en foreløbig fjerdeplads, to point foran HB Køge, der senere i dag møder FC Nordsjælland. Fortuna Hjørring er fortsat suverænt i spidsen med 44 point.
I Brøndby missede hjemmeholdet en chance for at spille sig tættere på FC Nordsjælland på 2. pladsen, da de blågule hjemme tabte 2-1 til AGF. Brøndby har dermed fortsat 30 point, mens FCN har 34 point.
LÆS OGSÅ:
Fortuna Hjørring og FC Nordsjælland er klar til pokalfinalen